MČR juniorů a dorostu na dráze 2018 23.-24.6.2018

Adéla Záhorová a Tomáš Němejc nominováni na juniorské MS, Tomáš Kratochvíl na dorostenecké ME

(4 – 4 – 1 – 6 – 4 – 5 – 0 – 6)

Devět medailí a dvacet jedna finálových umístění na MČR juniorů a dorostu na pražské Julisce je výborný výsledek jihočeské atletiky.

Stejně jako v halové sezóně, tak i nyní kralovala dálkařka ADÉLA ZÁHOROVÁ (VS Tábor, trenér Jiří Couf). Se ziskem dvou zlatých medailí se stala nejlepší Jihočeškou. V sobotní dálce získala titul za výkon 6.14. Druhý den ovládla i trojskok juniorek, ve kterém skočila 12.53. Kromě toho stihla ještě v sobotu finišovat v reprezentační štafetě juniorek 4x100 m při pokusu o splnění nominačních kritérií na MS juniorů. Dosaženým časem 45.45 chyběl jen krůček, aby se děvčata nominovala.

Husarský kousek se povedl TOMÁŠOVI NĚMEJCOVI (Sokol České Budějovice, trenér Tomáš Najbrt). Po návratu ze soustředění ve Španělsku si poranil stehenní sval. Celý květen toto zranění léčil a do závodů nastoupil až 9.června. I přesto dokázal získat stříbrnou medaili na 200 m – 21.41 (v rozběhu 21.32) a 4.místo na poloviční trati za čas 10.81 (v rozběhu 10.76) a zajistit si účast na Mistrovství světa juniorů ve finském Tampere.

Mezi dorosteneckými dálkaři nenašel přemožitele TOMÁŠ KRATOCHVÍL (Sokol České Budějovice, trenér Jiří Couf). Zvítězil výkonem 6,89 a navázal na úspěchy z minulé sezóny.

Na vrcholných mezinárodních akcích nás budou o prázdninách reprezentovat:

ADÉLA ZÁHOROVÁ – MS juniorů – skok daleký

TOMÁŠ NĚMEJC – MS juniorů – 200 m, 4x100 m

TOMÁŠ KRATOCHVÍL – ME dorostu – skok daleký

Všichni tito reprezentanti České republiky jsou studenti sportovního gymnázia v Českých Budějovicích.

Zlato si vybojoval v dramatickém souboji výškařů ŠTĚPÁN SVOBODA (VS Tábor, trenér Roman Bém). Atlet Tábora zariskoval, když po dvou nezdařených pokusech na výšce 2 metry třetí pokus vynechal. Následující výšku 2.02 skočil na první pokus a tím v soutěži získal vítězství pro sebe.

O další medaile se podělili vytrvalci na dlouhých překážkách. Junior MATYÁŠ JÁNSKÝ (Sokol České Budějovice, trenér Petr Bahenský) byl stříbrný na 3000m př. časem 9:47.49, stejně jako dorostenka VERONIKA PIKLOVÁ (Sokol České Budějovice, trenér Petr Bahenský) na 1500 m př. – 5:13.19. Bronzovou medaili si na krk pověsila LENKA PARDAMCOVÁ (Sokol České Budějovice, trenér Petr Bahenský) za výkon 7:16.63 na 2000 m př.

Čtvrté místo obsadil MAREK STRNAD (Nová Včelnice, trenér Marek Strnad) na 1500 m – 4:00.31. I on se celou sezónu potýkal se zdravotními problémy. Zraněný kotník ho pustil na dráhu týden před mistrovstvím. Na MČR již ale řádil jako před zraněním a vytvořil si nový osobní rekord. Další čtvrtá místa vybojovali ANTONÍN ŠVARC (Strakonice, trenér Martin Plaček) v juniorském oštěpu (56.35) a DAVID TUPÝ (Bechyně, trenér Rudolf Blažek) v kouli juniorů (16.18).

FILIP BÁRTA (Sokol České Budějovice, trenér Tomáš Najbrt) běžel stometrovou trať rychleji v rozběhu – 11.01. Ve finále byl o 5 setin pomalejší a v čase 11.06 se umístil na 6.místě. Ve finále – na 8.místě se v kouli dorostenců umístil MAREK MARVAN (VS Tábor, trenér Jiří Kadlec). Toto umístění mu zajistil výkon 13.79.

Dalším třem atletům SCM Jihočeský kraj uteklo finálové umístění jen těsně. Platí to především u ŠIMONA ŘEHULY (Sokol České Budějovice, trenér Petr Bahenský), který obsadil 9.místo na 800 m dorostenců – 2:00.22 a u MATOUŠE BOUDNÉHO (Sokol České Budějovice, trenér Tomáš Najbrt) na 100 m juniorů – 11.32. I jemu chybělo k finálovému umístění jedno místo. Desátou příčku vybojovala na 800 m KRISTÝNA DVOŘÁKOVÁ (Jindřichův Hradec, trenér Marek Strnad) 2:21.45.

Z atletů, kteří nejsou v SCM, se opět skvěle dařilo táborské výškařce LADĚ DOLEŽALOVÉ, která výkonem 1.71 obsadila 2.místo. Skvěle ji v juniorské výšce čtvrtým místem podpořila ALENA PANOVSKÁ (1.68) a osmým místem MONIKA KOPECKÁ (1.61). V dorostenecké kategorii stejné umístění získala JULIE KOTALÍKOVÁ za výkon 1.66. Výškařská skupina z Tábora opět prokázala svoji vysokou kvalitu.

Těsně za stupni vítězů skončila trojskokanka LINDA PRŮŠOVÁ (VS Tábor) výkonem 11.44. Na 5.místě se umístil ANTONÍN MATĚJČEK (Sokol České Budějovice) na 800 m 2:00.01 (rozběh 1:59.25) i jeho tréninková kolegyně VERONIKA TVRZOVÁ (2:17.84). Hned za ní se umístila na šesté příčce táborská půlkařka DENISA ŠEDIVÁ (VS Tábor) 2:19.29 (rozběh 2:18.48). Také v tyči dorostenek se na pátém a šestém místě seřadily jihočeské atletky. Obě táborské atletky skočily shodně 3.15 v pořadí PAVLA BUŘIČOVÁ před BARBOROU RŮŽIČKOVOU.

Další 5.místo se podařilo ANNĚ KOTOUNOVÉ z Bechyně v kouli dorostenek za výkon 13.39. Šestý byl ve výšce dorostenců JIŘÍ DANIEL JAROUŠEK z českobudějovického Sokola výkonem 1.84. Prosadila se i sprinterka TEREZA KRŠOVÁ (VS Tábor) na stovce dorostenek. Šesté místo dosáhla časem 12.58.

Na 8.místě se ve výsledkové listině objevili ADAM VAŠ (Nová Včelnice) ve výšce juniorů – 1.92, JOHANA ŠÍMOVÁ ze stejného oddílu na 300 m př. (45.15) a budějovická ADÉLA BĚLOHLAVOVÁ na 1500 m (5:11.12).

VELKÁ GRATULACE závodníkům a jejich trenérům!!!