ME U20 2017 20.-23.7.2017 Grosseto

Štěpán Bosák ve štafetě 4x400m sedmý v Evropě

Toskánské město Grosseto hostilo nejlepší atlety Evropy do 19 let. Této nejvýznamnější akce letošního atletického roku pro juniorskou kategorii se účastnil i kvartet atletů našeho SCM.

Nejlepší výsledek z jihočeských atletů dosáhl ŠTĚPÁN BOSÁK (Sokol České Budějovice, trenér Tomáš Najbrt) ve štafetě 4x400 m. Česká štafeta ve složení VESELÝ-BOSÁK-PETÁK-HOLUB s přehledem postoupila z rozběhů šestým nejrychlejším časem 3:12:45 (mezičasy 48.8-48.2-48.1-47.4). Ve finále ve stejném složení a v podobných mezičasech dokázali ještě rozběhový čas vylepšit na výborných 3.12.33 a v konkurenci čtrnácti družstev si odvezli vynikající 7.místo. Náhradníkem pro finálový závod byl JIŘÍ POLÁK. Rozcvičení všech čtyřech českých atletů ale proběhlo bez problémů, a tak nebyl důvod měnit úspěšnou sestavu z rozběhů. Proto do závodu nenastoupil.

JIŘÍ POLÁK (Sokol České Budějovice, trenér Tomáš Najbrt) hladce postoupil z rozběhů na 200 m časem 21.47. Tento čas byl z pěti rozběhů devátý nejrychlejší. Příznivé umístění z rozběhů dávalo naději pro případný postup i do finále. Budějovickému atletovi ale semifinálový závod příliš nevyšel. Ve svém běhu obsadil pátou příčku (21.54), celkově 15.místo. Škoda, že se během celé soutěže neustále měnily větrné podmínky, kdy někteří šťastlivci absolvovali svůj závod s podporou větru. Většině ale lepší výsledek pokazil někdy až příliš vydatný protivítr.

Štafeta 4x100 m ve složení VÁCHA-HAMPL-TRAFINA-POLÁK se pokoušela napodobit své kolegy z dlouhé štafety a také postoupit z rozběhů do finále. Přes výborný výkon 40.72 a veškerou snahu se jim to nepodařilo. Štafetový kolík donesli do cíle na prvním nepostupovém místě. Na postup chybělo 16 setin vteřiny a v konkurenci šestnácti štafet obsadili 9.místo. Také tato štafeta měla určené náhradníky. Jedním z nich byl TOMÁŠ NĚMEJC. Žádný sice do závodu nenastoupil, přesto byli platnými členy štafety.

ADÉLA ZÁHOROVÁ (VS Tábor, trenér Jiří Couf) nastoupila do kvalifikace dálkařek s nesnadným úkolem. Studentka sportovního gymnázia v Českých Budějovicích pro postup mezi finálovou dvanáctku musela pokořit kvalifikační limit 6.20. Po prvním přešlápnutém pokusu následoval druhý, tentokrát velký nedošlap. I přesto měl její pokus hodnotu 5.86. Do třetího pokusu musela dát všechno. Bohužel opět přešlápla. Dlouhý skok byl výrazně dál, než byl požadavek pro postup mezi nejlepší juniorské dálkařky Evropy. Jediný měřený výkon talentované táborské závodnici zajistil 27.místo.

Na modrou dráhu stadionu v Grossetu se atletka z Tábora vrátila ještě jednou. Jako finišmanka reprezentační štafety 4x100 m. Štafeta ve složení KAISEROVÁ-ŠUHÁJKOVÁ-VÁVROVÁ-ZÁHOROVÁ dosáhla výborného času 45.61. V konkurenci nejlepších týmů Evropy naše sprinterky obsadily 14.místo.

TOMÁŠ NĚMEJC (Sokol České Budějovice, trenér Tomáš Najbrt) splnil požadavky Českého atletického svazu pro nominaci na MS dorostu v Nairobi i ME juniorů v Grossetu. Obě atletické vrcholné akce nešlo absolvovat, musel si vybrat. Student českobudějovického sportovního gymnázia se rozhodl pro evropský šampionát v Itálii. Dorostenecký sprinterský talent zde v konkurenci nejlepších juniorů ale neuspěl. Jeho výkon 22.21 zvláště ovlivnilo svalové zranění, které utrpěl před měsícem a výrazně narušilo závěrečnou část přípravy. Nízký věk společně s motivací a přístupem k tréninku je ale příslibem, že za dva roky na příštím ME U20 své letošní 30.místo překoná.

VELKÁ GRATULACE závodníkům a jejich trenérům!!!