Zlatá tretra Ostrava 20.5.2016

Zlatá tretra Ostrava 20.5.2016

Sprinter Sokola České Budějovice FILIP BÁRTA (trenér Tomáš Najbrt) byl nominován do juniorské reprezentační štafety 4x100 m, která běžela na Národních závodech před hlavním programem Zlaté tretry. FILIP BÁRTA (letos 100 m – 10.97), prvním rokem dorostenec, reprezentační štafetu na prvním úseku rozbíhal. Na dalších úsecích běželi David Richter (letos 11.09), Matěj Krsek (10.98) a Jáchym Procházka (10.98). Výsledný čas 41.94 byl sice silně za očekáváním (limit na MSJ 40.30), ale štafeta v tomto složení nezklamala. Dosažený čas odpovídá rychlostním možnostem závodníků.

 

Již před startem štafet FILIP BÁRTA zaklekl do startovních bloků ve čtvrté dráze (stejně jako později Usain Bolt) a po vítězství v tomto běhu poprvé v životě ve sprintu na 100 m pokořil hranici 11 vteřin a vylepšil si osobní rekord na výborných 10.97 (limit na ME do 17 let je 10.89).

https://www.youtube.com/watch?v=1d2pq8XcPNA

 

Pak již následoval hlavní program, tohoto v ČR nejvýznamnějšího atletického mítinku. Plné tribuny, hvězdné obsazení disciplín a především slavný Usain Bolt se postarali o nezapomenutelný zážitek. Kdo z nás se může pochlubit tím, že se pohyboval v blízkosti tohoto fenomenálního sprintera, sledoval jeho přípravu před závodem a v neposlední řadě viděl na vlastní oči sprint pod 10 vteřin.

 

Mě osobně nejvíce zaujal způsob rozcvičení Usaina Bolta, kdy využívá svého fyzioterapeuta, který mu dokonale rozcvičí svaly. Potom absolvuje několik asi 40 m rovinek volným tempem, pak následují 2 úseky SBC. Finální část předsoutěžní přípravy jsem sice již bohužel neměl možnost zaznamenat, ale i tak jsem si z Ostravy odnesl mnoho cenných poznatků.

 

A závěrem jeden postřeh. Přestože byly pro atletiku velmi příznivé podmínky, teplota lehce přes 20°C a bylo slunečno, Usain Bolt měl oblečené šusťákové kalhoty, dlouhé elesťáky a pod nimi přes stehna i krátké.

                                                                                                                                                                                                                         T.N.22.5.2016

®2016, Atletika SCM, Jihočeský kraj